Ako vybrať toaletu?

Vybrať ideálnu toaletu už nie je tak jednoduché, ako v minulosti. Vplyv technológií a inovácií je vidieť aj v sanitárnom segmente a v súčasnosti nájdete v ponuke množstvo toaliet, ktoré majú okrem štandardného vybavenia, aj rôzne technológie, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Správnym výberom toalety môžete dosiahnuť nielen vysokú estetiku a dostatočné pohodlie v kúpeľni, môžete si tiež uľahčiť údržbu a v neposlednom rade aj šetriť vaše peniaze. Pri výbere nie je dôležité sledovať iba jeho obstarávaciu cenu, ale je dôležité hľadieť aj na systém splachovania, ktorý dokáže usporiť veľkú časť spotrebovanej vody. Vďaka tomu môžete ušetriť vaše financie. Veď splachovanie predstavuje až štvrtinu celkových rodinných nákladov na vodu. Aby ste sa pri vyberaní toalety nestratili, prečítajte si náš článok, ktorý Vám pomôže zorientovať sa v širokej ponuke.




Typ toalety

Toalety delíme na dve základné kategórie: voľne stojace WC misy a závesné WC misy

Voľne stojace toalety ďalej delíme na Kombinované WC misy (s integrovanou nádržkou) a WC misy s nádržkou pripevnenou na stene alebo zabudovanou v stene.

Kým tie závesné sa stávajú štandardom novodobých kúpeľní, voľne stojace zas predstavujú najpoužívanejšiu klasiku, ktorá vďaka novému dizajnu vynikne aj v moderných kúpeľniach. Špeciálnym typom závesnej varianty WC misy je WC misa s bidetovým sedátkom.

Pred kúpou je dôležité poznať jednotlivé typy a rozdiely medzi nimi. Poďme sa teda pozrieť na ich špecifiká.


Závesná WC misa

Čoraz viac populárnejší typ toalety, predovšetkým pre svoj vzhľad a praktickosť. Závesná WC misa je ako už názov napovedá zavesená na stene. Vzniká tak voľný priestor pod WC misou čo hlavne uľahčuje údržbu kúpeľne, no takéto osadenie dokáže kúpeľňu aj opticky zväčšiť. Výšku umiestnenia toalety je možné jednoducho prispôsobiť. Inštalácia je zložitejšia ako pri ostatných typoch toaliet, pretože inštalácii samotného WC predchádza zabudovanie podomietkovej nádrže, ktorá je zvyčajne umiestnená do ľahkej sádrokartónovej priečky alebo zamurovaná do muriva. Vďaka tomu je nádržka skrytá a viditeľné je iba tlačidlo na splachovanie.

Výhody

prispôsobenie výšky zavesenia
jednoduchšia údržba v okolí WC a pod ním
možnosť zvoliť si dizajn tlačítka
tiché splachovanie

Nevýhody

potreba podomietkovej nádrže a tlačidla
náročnejšia inštalácia a riešenie opráv

Zobraziť závesné WC


Kombinovaná WC misa

Najrozšírenejší a najpoužívanejší typ toalety v našich domácnostiach. Nádržka a splachovací systém sú integrované v jednom celku, a tým je zabezpečená jednoduchšia inštalácia. Toaleta je pripevnená len k podlahe, pričom podľa typu napojenia odpadu môžeme kombi WC rozlišovať s pripojením odpadu do zadnej steny(zadný odpad) alebo do podlahy(spodný odpad). Ak chcete dosiahnuť nerušený dizajn v kúpeľni, dostupné sú kapotované verzie, ktoré zakrývajú napojenie na odpad a vodu.

Výhody

+ jednoduchá inštalácia a kompaktnosť
+ cena
+ dizajnové kapotované verzie

Nevýhody

- prístupnosť pre upratovanie v okolí priestoru WC
- v prípade prasknutia nádržky je treba kúpiť celé WC.
- nedostatočná optimalizácia výšky sedátka (štandardizované veľkosti)



Zobraziť kombinované WC


Voľne stojaca WC misa

Je tvorená WC misou, ktorá je pripevnená k zemi. Nádržka takejto toalety nie je pripevnená ku keramickej mise, ale je oddelená a môže byť napríklad zabudovaná v stene alebo pripevnená na stene. S týmto typom sa môžete stretnúť hlavne v starších kúpeľniach. Výhodou je ekonomickejšia oprava, nakoľko v prípade poruchy splachovacej nádrže, nie je potrebné kupovať celý záchod.

Výhody

+ ekonomickejšia voľba pri rekonštrukcii
+ možnosť použitia tlakového splachovača
+ dizajn

Nevýhody

- potreba dokúpenia splachovacej nádržky, prípadne tlačidla
- prístupnosť pre upratovanie v okolí priestoru WC
- nedostatočné prispôsobenie výšky sedátka (štandardizované veľkosti)

Zobraziť voľne stojace WC


WC misa s bidetovým sedátkom

Toaleta s bidetovým sedátkom (sprchovacia toaleta) predstavuje najvyššiu úroveň hygieny. Spája výhody WC ako takého a funkciu klasického bidetu v podobe vylepšeného WC sedátka. V praxi to znamená nielen ušetrenie miesta v kúpeľni ale aj menej sanity na údržbu. Bidetové sedátka ponúkajú funkcie, ktoré pri klasickom bidete nenájdete. Sú to napríklad praktické druhy trysiek (dámska spŕška/zadná spŕška), rôzne typy prúdov, diaľkové ovládanie(ovládač/smartfón aplikácia), automatické čistenie trysiek, pomalé sklápanie sedátka, ohrev vody ale aj sušenie a odsávanie zápachu. Inštalácia takejto sprchovacej toalety nie je o nič zložitejšia, no treba mať patričnú predprípravu. V ponuke nájdete aj bidetovú toaletu, ktorú je možné nainštalovať na klasickú podomietkovú nádrž, netreba elektrickú prípojku a ovládanie je manuálne.

Výhody
perfektná starostlivosť o pokožku a používateľský komfort
dámska a zadná spŕška
ušetrenie miesta v kúpeľni

Nevýhody
- cena
- potreba elektrickej prípojky(elektronické)

Zobraziť WC s bidetovým sedátkom


Druhy oplachu WC misy

WC misy sú na prvý pohľad približne rovnaké, no rozdiely môžete spoznať hneď po prvom spláchnutí a neskôr na vyúčtovaní za vodu. To koľko vody bude toaleta používať pri splachovaní je teda veľmi podstatné. Staršie modely toaliet spotrebujú aj 10 litrov vody na jedno spláchnutie. Súčasné toalety pri využití dvojitého tlačidla spotrebujú 3 až 7 litrov vody, a najnovšie úsporné toalety dokážu plnohodnotne splachovať len s 2 až 4 litrami. Ako je to vôbec možné? Je to práve knowhow výrobcov sanitárnej keramiky, ktorý svojim neustálym vývojom svoje toalety vylepšujú a snažia sa využiť hydrodynamiku vody efektívne. Toalety sa teda môžu líšiť rôznymi spôsobmi splachovania.

WC misa so splachovacím okruhom

Zobraziť WC so splachovacím okruhom

Rozlišujeme otvorený alebo uzavretý splachovací okruh, ktorý sa stará o zabezpečenie vody pre opláchnutie celého záchodu. V otvorenom okruhu sa voda do misy dostáva cez jeden väčší otvor. Pri otvorenom okruhu je voda rovnomerne distribuovaná po celom obvode misy.

WC misa bez splachovacieho okruhu

Zobraziť WC bez splachovacieho okruhu

V súčasnosti sa čoraz väčšej popularite dostáva toaletám bez splachovacieho okruhu, tiež označované ako bezokrajové WC misy, Rimless, DirectFlush, RimOff, Rimfree, atď., vďaka ktorému je spláchnutie ešte účinnejšie a hygienickejšie. WC nemá po obvode keramický lem ako v prvom prípade. Voda je zo zadnej časti rozvádzaná pod tlakom po obvode WC misy. Vďaka tomu sú všetky časti čisté a predchádzajú usádzaniu nečistôt.


Smer napojenia odpadu

V prípade, že sa jedná o výmenu staršej toalety za novú a nie celkovú rekonštrukciu, tak pri výbere nového WC je dôležité hľadieť aj na existujúci smer odpadu. Vo všeobecnosti platí, že voľne stojace a kombinované WC sa vyrábajú so zadným alebo spodným odpadom, a tak by nemala byť výmena starého WC za nový žiaden problém. Pri niektorých modeloch stojacich WC mís je napojenie na odpad variabilné. Pre závesné WC misy je typické vodorovné napojenie na odpad (zadný odpad).


Umiestnenie, výška a nosnosť

Pri kúpe toalety je dôležité si odpovedať na otázku, kam záchod umiestniť. Iná situácia je v prípade, že vás stavba novej kúpeľne nelimituje priestorom, ako v prípade, keď súčasnú kúpeľňu iba prerábate. Pri novej kúpeľni je rozhodujúce to, či chcete aby bola toaleta umiestnená priamo v kúpeľni alebo sa bude nachádzať v separátnej miestnosti. V prípade rekonštrukcie je zase dôležité sa pozerať na umiestnenie prípojok na vodu a odpad.
Veľkosť samotného priestoru, kde chcete toaletu umiestniť je takisto podstatná. V menšom priestore môžete využiť skrátenú verzie klozetov o veľkosti približne 49 cm, ktoré vám oproti bežnému rozmeru 53 cm ponúkne väčšie pohodlie. Na druhú stranu, pre telesne postihnutých, je možné zaobstarať predĺženú verziu o veľkosti približne 70 cm.



Dizajn a farebnosť

V súčasnosti si môžete vybrať z rozmanitých dizajnov WC mís. Či už máte kúpeľňu v modernom alebo klasickom štýle, hľadáte hranatý alebo oblý dizajn, dnešná ponuka naozaj rozsiahla. Väčšina nami ponúkaných značiek ponúka sanitárnu keramiku v jednej sérii, a tak si už nemusíte lámať hlavu nad tým či bude WC misa v jednotnom dizajne napríklad s umývadlom. Výberom produktov rovnakej série máte zaručenú jednotu dizajnu. Keramické WC misy v bielej farbe sú klasikou dnešných a budúcich kúpeľní, o tom nie je pochýb. Ak sa však chcete odlíšiť a máte radi individuálny štýl, v ponuke výrobcov môžete nájsť prevedenie napríklad v čiernej farbe, farebné prevedenia či prevedenie s prvkami zlatej farby.

Materiál a špeciálne povrchy toalety

Toalety sú vyrábané v drvivej väčšine zo sanitárnej keramiky, ktorá je odolná, trvácna a elegantná. Rozdiely medzi dvomi toaletami môžu nastať ak porovnáme WC s povrchovou úpravou a WC bez povrchovej úpravy. Za účelom zušľachtenia povrchu výrobcovia vyvíjajú dodatočné povrchové úpravy, aby zvýšili pridanú hodnotu toalety. Výhody toaliet potom spočívajú hlavne v ľahkej údržbe. Je dobré sa vedieť orientovať a poznať pojmy, ktoré Vám pomôžu pri výbere toalety.  Môžete sa stretnúť s pojmami, ako napríklad CeramicPlus (Villeroy & Boch), HygieneGlaze (Duravit), PureGuard (Grohe), KeraTect (Geberit).

Antibakteriálna glazúra

Ďalším špeciálnym povrchom môže byť antibakteriálna glazúra. V každodennom živote čelíme baktériám skoro všade a najmä v kúpeľni. Práve kúpeľňa by mala spĺňať vysoké hygienické požiadavky. Toalety s antibakteriálnymi vlastnosťami nie sú novinkou, avšak predstavujú budúci štandard v oblasti sanitárnej keramiky. Hlavným cieľom antibakterialneho povrchu je schopnosť zničiť všetky patogénne mikroorganizmy a zabezpečiť tak vyššiu hygienu v kúpeľni. Toalety bývajú označené pojmami ako napríklad AntiBac(Villeroy & Boch), HygieneGlaze(Duravit), PureGuard(Grohe). Zobraziť toalety s povrchovou úpravou >


Doplnky k WC

K toalete samozrejme nemôžu chýbať ani doplnky, bez ktorých sa nezaobídeme. Na to aby bola WC misa vždy žiarivo čistá, mala by byť v blízkosti WC kefa. Ďalším doplnkom, ktorý neodmysliteľne patrí k toalete je držiak na toaletný papier. Ten môžete doplniť aj prídavným držiakom na náhradný toaletný papier. Takisto je vhodné v blízkosti umiestniť malý kôš na hygienické potreby. V prípade, že sa toaleta nachádza v samostatnej miestnosti šikovným riešením je do tejto miestnosti umiestniť aj malé umývadlo, či skrinku. Pre zvýšenie hygieny je vhodným doplnkom aj bidetová sprška, ktorá nahradí z veľkej časti klasický bidet a tak pre vás zabezpečí praktickú hygienu intímnych oblastí. Po použití bidetovej spŕšky bude praktický aj držiak na uterák alebo háčik